Dla bezpieczeństwa i higieny miejsca dziecięcych zabaw (piaskownice, boiska, place) wymagają stosowania specjalnego piasku. Przygotowanie takiego piasku polega między innymi na sortowaniu, przesiewaniu i myciu. Drobnoziarnistość i spełnione wysokie wymogi higieniczne to podstawowe kryteria, jakie musi spełniać atestowany piasek do piaskownicy. Warszawski Państwowy Zakład Higieny ustala normę do atestu i kontroluje piasek pod kątem zgodności z jej wymogami. Norma obejmuje badania bakteriologiczne, sanitarne, higieniczne oraz promieniotwórcze.
Zobacz również:
-
Jak często należy wymieniać piasek w piaskownicy?
Po zakupie warto pamiętać o zabezpieczaniu piasku w piaskownicy przed dostępem zwierząt (np. kotów, psów). Koniecznie też należy wymieniać piasek na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie (zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego Służby Sanitarno-Epidemiologicznej). Unikniemy wtedy ryzyka zakażenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi i »
-
Co to jest piasek wysoko kwarcowy?
Piasek jest luźną skałą osadową składająca się z ziaren, głównie kwarcu z domieszkami kalcytu, miki, węgla i innych substancji. Wielkość ziaren piasku waha się od 0,0625 do ok. 2-2,5 mm. Większe ziarna są już kwalifikowane jako żwir. Wydobywany jest w kopalniach. Piasek wysoko kwarcowy jest bardzo drobny i zawiera minimalne ilości domieszek. W zależności od »
-
Czym różni się piasek rzeczny od kopalnianego – przesiewanego?
Piasek rzeczny jest wydobywany z rzek (ewentualnie jezior). Charakteryzuje się wielkością ziaren od 0,1 do najczęściej 2 mm. Ziarna te są błyszczące, mają kształty zaokrąglone i obtoczone. Piaski rzeczne używane są głównie jako materiał budowlany do zapraw, produkcji betonu komórkowego itp. Ziarna piasków kopalnianych w porównaniu z piaskami rzecznymi mają kształty wieloboczne i bardziej ostre »